Europejski Fundusz Spoeczny


Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Spoecznej Urzad Wojewdzki w Bydgoszczy Urzd Marszakowski w Toruniu Starostwo Powiatowe w Brodnicy Urzd Miejski w Brodnicy PFRON

Środowiskowy Dom Samopomocy

 

 

 

Środowiskowy Dom Samopomocy przy Brodnickim Centrum Caritas funkcjonuje od listopada 2008 roku. Podstawowym celem placówki jest zaspokajanie podstawowych potrzeb osób upośledzonych umysłowo i chorych psychicznie, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, zapewnienie rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz wspieranie rodzin z najbliższego otoczenia osób niepełnosprawnych. Zajęcia w odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 14:00. Obecnie na zajęcia uczęszcza 45 uczestników z Brodnicy oraz powiatu brodnickiego.

 

Aby osoba niepełnosprawna mogła uczęsczać do Środowiskowego Domu Samopomocy, należy złożyć podanie oraz skontaktować z kierownikiem Domu: Kierownik - Środowiskowego Domu Samopomocy Sylwia Blinkiewicz - 698 394 706

podanie o przyjęcie do ŚDS    regulamin ŚDS

 

 

 

  W Środowiskowym Domu Samopomocy funkcjonuje dziewięć pracowni terapeutycznych:

 

Pracownia multimedialna

 

Zajęcia w pracowni multimedialnej mają na celu naukę praktycznej obsługi komputera i urządzeń, takich jak: drukarka, skaner, laminarka. Podopieczni uczą się korzystania z Pakietu Office- samodzielnie redagują teksty do kroniki, gazetki. Zajmują się obróbką zdjęć z różnych wydarzeń: spotkań, imprez, w których biorą udział. Uczestnicy korzystają także z gier i programów edukacyjnych, które służą do wszechstronnego rozwoju funkcji poznawczych i wyobraźni.

 

Pracownia stolarsko – remontowa

 

Uczestnicy pracowni zajmują się obróbką drewna i materiału drewnopodobnego. Wykonują donice, ozdoby z drewna i ze sklejki. Uczą się zasad BHP zbliżonych do tych, jakie panują w zakładach pracy. Nabyte umiejętności wykorzystują zajmując się drobnymi naprawami i remontami na terenie Środowiskowego Domu Samopomocy.

 

Pracownia artystyczno-plastyczna i rękodzielnictwa

 

Uczestnicy pracowni artystyczno -plastycznej zajmują się wykonywaniem dekoracji, ozdób i obrazów. Wykonują ozdoby z gipsu, wikliny papierowej, a także biżuterię oraz karty okolicznościowe z wykorzystaniem różnych metod plastycznych. Zajmują się także ozdabianiem prac za pomocą metody decoupage. Malują i haftują wykorzystując zdolności manualne i szlifując zręczność. Podopieczni w tej pracowni zajmują się również krawiectwem i metaloplastyką.

 

Pracownia kulinarna i gospodarstwa domowego

 

Pracownia ma na celu naukę podstawowych czynności przydatnych w życiu codziennym takich jak: gotowanie, przygotowanie potraw, korzystanie z przepisów kulinarnych, porcjowanie i estetycznego podawanie potraw. Zajęcia kulinarne prowadzone są w pracowni wyposażonej w niezbędny sprzęt gospodarstwa domowego.

   

Pracownia ogrodnicza

 

Uczestnicy tej pracowni zajmują się pielęgnacją roślin, kwiatów i krzewów na terenie Brodnickiego Centrum Caritas. Pracują w tunelu foliowym, gdzie hodują owoce i warzywa, które są wykorzystywane w pracowni kulinarnej, jako dodatek do przygotowywanych posiłków.

 

Pracownia umiejętności życia codziennego

 

To pracownia, w której osoby niepełnosprawne uczą się podstawowych i zwykłych czynności, które wydają się na pozór oczywiste, ale dla osób z zaburzeniami psychicznymi potrafią być wyjątkowym wyzwaniem.

 

Pracownia krawiecka

 

Głównym celem jest zdobycie i przyswojenie przez uczestników umiejętności z zakresu krawiectwa i szycia, które będą wykorzystywane w życiu codziennym - dzięki czemu zwiększy się ich samodzielność i zaradność życiowa. Czynności podejmowane przez podopiecznych w pracowni krawieckiej pozwalają na: rozwijanie sprawności manualnych, odreagowanie negatywnych emocji, zachęcenie do samodzielnego projektowania i wykonywania czynności, zagospodarowania czasu wolnego, pobudzania wyobraźni przy tworzeniu prac różnorodnymi technikami, rozwijania zainteresowań krawieckich, dbania o estetykę przy wykonywaniu prac i w otoczeniu, wytrwałości i skupienia uwagi oraz doskonalenia umiejętności pracy w grupie. Ponadto, zajęcia w pracowni umożliwiają naukę umiejętności z zakresu zaradności życiowej takie jak; prasowanie, obsługa żelazka, naprawa ( cerowanie) odzieży, przyszywanie guzików, dbanie o porządek i czystość w swoim otoczeniu. Przygotowywane są również kostiumy do różnego rodzaju występów, ozdoby świąteczne, a także dekoracje pomieszczeń. Pracownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt: maszyna krawiecka, overlock, hafciarka, stanowisko prasowalnicze z wytwornicą pary, a także drobny sprzęt oraz artykuły niezbędne do funkcjonowania pracowni.

 

Pracownia fusingu

 

W pracowni odbywają się zajęcia: nauka technologii spajania, wtapiania, gięcia i zdobienia szkła w piecu szklarskim w wysokiej temperaturze. Zajęcia pozwalają tworzyć piękne formy jubilerskie, i większe ozdobne przedmioty użytkowe. Łączenie szkła w jeden kawałek pozwala w efekcie tworzyć ozdobne detale. Czynności podejmowane w pracowni pozwalają na: zdobycie nowego zawodu oraz nowych umiejętności ( duże możliwości zdobienia szkła artystycznego), rozwijanie wyobraźni i pobudzenie do twórczej aktywności poprzez samodzielne projektowanie prac, wyrabianie dbałości o porządek w swoim otoczeniu, bezpieczeństwo pracy, wyrabianie estetyki pracy. Ponadto, sprzyjają rozwijaniu zainteresowań, wytrwałości, podejmowaniu nowych wyzwań, kształtowaniu umiejętności organizacji pracy, wyrabianiu systematyczności. Pracownia wyposażona jest w specjalistyczny sprzęt: piec do fusingu, szlifierkę, a także drobny sprzęt oraz artykuły niezbędne od prawidłowego funkcjonowania pracowni.

 

Pracownia witrażu

 

Uczestnicy nabywają i doskonalą umiejętności w zakresie artystycznej obróbki szkła. Wykorzystując techniki artystyczne polegające na łączeniu elementów z kolorowego szkła, a także komponowania go z innymi materiałami plastycznymi. Techniki te umożliwiają tworzenie ze szkła przedmiotów dekoracyjnych, a także użytkowych takich jak: zawieszki, zegary ozdobne, biżuteria, mozaiki itp.. W tej pracowni powstają również rysunki na szkle.

 

Oprócz zajęć stacjonarnych organizowane są wspólne wycieczki, podopieczni biorą także udział w imprezach integracyjnych, festiwalach, konkursach, turniejach oraz zawodach sportowych.

 

   
   
 

 

 • I PRZEGLĄD TEATRALNY NIEPEŁNOSPRAWNYCH

   

 • Wystawa prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

  Dzięki uprzejmości Stacji Dializ w Brodnicy, w Niedzielę 5 czerwca, Środowiskowy Dom Samopomocy zaprezentował prace wykonane przez uczestników w trakcie zajęć terapeutycznych.

 • Pielgrzymka do Lichenia.

  Podopieczni Brodnickiego Centrum Caritas ze Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Ośrodka Wsparcia dla Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością, 25 maja w przeddzień Dnia Matki udali się na pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Od dłuższego czasu oczekiwali tego wyjazdu. Udało się go zorganizować dzięki wielkiej życzliwości ludzi dobrej woli, którym z calego serca Dziękujemy ofiarując naszą modlitwę za okazane serce.

   

 • Dziękujemy firmie SITS.

  Podopieczni Brodnickiego Centrum Caritas ze Środowiskowego Domu Samopomocy serdecznie dziękują Panu Prezesowi firmy SITS w Brodnicy za okazane serce. Dzięki podarowanym materiałom uczestnicy zajęć będą mogli rozwijać swoje umiejętności oraz pasje co pozytywnie wplynie na ich rehabilitację. Jeszcze raz DZIĘKUJEMY.

 • Środowiskowy Dom Samopomocy Dziękuję Firmie ArtEquipment z Warszawy

  Dziś w Środowiskowym Domu Samopomocy wielka radość! Firma ArtEquipment przekazała dla naszych podopiecznych materiały biurowe, farby, kredki, pędzle, które będą wykorzystywane podczas zajęć terapeutycznych. Dyrekcji i pracownikom firmy składamy serdeczne podziękowania, wiele zdrowia, szczęścia, radości, a także błogosławieństwa Bożego. Na zdjęciu podopieczni w trakcie rozpakowywania przesłanych artykułów
 • Środowiskowy Dom Samopomocy na Kiermaszu Świątecznym

  Środowiskowy Dom Samopomocy w czasie przedwielkanocnym uczestniczył w dwóch kiermaszach świątecznych. Zorganizowany w I Liceum Ogólnokształcącym Kiermasz przygotowało Starostwo Powiatowe w dniu 12 marca. Kolejny raz z innymi wytwórcami rękodzieła spotkaliśmy się na rynku brodnickim 20 marca. Tym razem spotkanie zorganizował Brodnicki Dom Kultury. Była to znakomita okazja, by podopieczni mogli zaprezentować swoje umiejętności i talenty. Wystawa składała się z prac wykonanych w pracowniach: witrażu, stolarskiej i artystycznej. Prace były jedyne w swoim rodzaju – niepowtarzalne. Widząc zainteresowanie innych osób i zbierając pochwały uczestnicy zajęć poczuli się docenieni i ważni. Dzięki ciepłym słowom zasłyszanym od obcych ludzi wzrasta ich poczucie wartości, a serce wypełnia radość. Dziękujemy za okazaną życzliwość wszystkim odwiedzającym nasze wystawowe stanowisko i do zobaczenia w przyszłym roku.
 • Nasi Artyści. Środowiskowy Dom Samopomocy czuje wiosnę:) Jest kolorowo.

  W Środowiskowym Domu Samopomocy znowu nie użyli pędzli do malowania...i chyba o to właśnie chodziło:-)

 • Nowa Pralka w Środowiskowym Domu Samopomocy

  Wśród nas są jeszcze osoby bezinteresowne okazujące innym wielkie serce, do takich osób należy pani Ewa z Torunia, której serdecznie dziękujemy za przekazaną pralkę, pomoże ona podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy w nauce praktycznych umiejętności. Na zdjęciu podopieczny podczas rozpakowywania pralki.
 • Świat stanął na głowie


  Dnia 15 czerwca br. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy uczestniczyli w wycieczce, podczas której zawitali do Szymbarka. Podopieczni przybyli w gościnne progi Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Była to wspaniała okazja, by poznać historię, tradycje, obyczaje i kulturę Kaszub.

 • Aktywne ferie


  Tegoroczne ferie podopieczni ŚDS spędzili bardzo aktywnie. Był to czas sportu dla naszej placówki. Dzięki uprzejmości Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brodnicy codziennie mieliśmy okazję korzystać z kręgielni oraz stołu do ping ponga. Była to świetna okazja do pobudzenia do aktywności dnia codziennego, ukazania miłego sposobu spędzania czasu wolnego, sposobu wypoczynku zwłaszcza w długie zimowe wieczory.

 • Pamiętamy o chorych


  Z okazji Światowego Dnia Chorego w dniu 12. lutego br. poszliśmy w odwiedziny do naszych przyjaciół z Domu Pomocy Społecznej w Brodnicy. Przyjęto nas bardzo ciepło i zaproszono do wspólnego poczęstunku.

 • Jak równi z równymi...

   


  W dniu 2 czerwca br. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wspólnie spędzili czas wraz z wychowankami bursy oraz harcerzami.

  Harcerze zaproponowali dla nas gry i zabawy integracyjne, które wprawiły wszystkich w bardzo dobry nastrój. Śmiechom nie było końca. Przybyli goście zapoznali także uczestników spotkania z działalnością braci harcerskiej. Pomimo deszczowej pogody wzięliśmy udział w biegu patrolowym, podczas którego mogliśmy wykazać się pomysłowością i sprawnością fizyczną oraz wiedzą. Nie mogło oczywiście zabraknąć śpiewów przy dźwiękach gitar.

  Wspaniałą zabawę przerwaliśmy na krótko, by skosztować przygotowanych dla wszystkich pieczonych kiełbasek oraz słodkości. Na zakończenie bawiliśmy się podczas tańca przy dobrej muzyce.

  Czas minął niepostrzeżenie i z żalem rozstawaliśmy się z naszymi nowymi przyjaciółmi, mając nadzieję na kolejne spotkania.

   

   

   

   

 • Terapia przez kręgle?!


  Listopad minął pod znakiem sukcesów kręglarskich naszych Podopiecznych!

  Po raz kolejny uczestnicy ŚDS-u zmagali się w rozgrywkach kręglarskich w II Integracyjnym Turnieju Kręglarskim o Puchar Burmistrza Brodnicy, który odbył się 26 listopada 2013 roku. W Turnieju brało udział 11 drużyn. Nasza drużyna zajęła tym razem 3 miejsce! W nagrodę otrzymaliśmy statuetkę, brązowe medale i dyplomy, które już znalazły swoje miejsce na półce wśród innych wyróżnień i nagród.

  19 listopada Podopieczni wzięli udział w V Jubileuszowym Turnieju Kręglarskim Osób Niepełnosprawnych organizowanym przez Warsztaty Terapii Zajęciowej. Turniej miał miejsce  na Sali OSIR. Od godziny 10.00 odbywały się rozgrywki drużynowe, w których nasza drużyna zajęła 7 miejsce na 30 grających grup. ŚDS reprezentowali Katarzyna Filarska, Łukasz Filarski, Marcin Duriś oraz Zbigniew Rodak. Gratulacje!

   

   

   

   

   

   

 • Ziemniakolot i inne pomysły na integrację


  24 października na terenie Brodnickiego Centrum Caritas uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy zorganizowali kolejne spotkanie integracyjne - Święto Pieczonego Ziemniaka. Pogoda dopisała, więc wszyscy zaproszeni goście mogli spotkać się na świeżym powietrzu, wśród przyrody. Główną atrakcją były pieczone ziemniaki i kiełbaski z ogniska. Zaproszeni goście z Zespołu Szkół Specjalnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Domu Pomocy Społecznej mogli zmagać się w typowych dla tego święta konkurencjach sportowych. Największym powodzeniem cieszyły się „Wykopki” i konkurencja „Ziemniakolot”, w której zawodnicy musieli trafić ziemniakiem do dużego garnka. Uczestnicy innych konkurencji wykonywali prace plastyczne z pieczątek ziemniaczanych, oraz walczyli o zwycięstwo w zawodach na „Najdłuższą ziemniaczaną obierkę”. Uczestnicy otrzymywali medale i nagrody pocieszenia. Wszyscy uczestnicy w bardzo pogodnych nastrojach opuścili Brodnickie Centrum, czekając na kolejne spotkanie.

   

 • Jesienna wizyta w Działdowie


  25 października podopieczni ŚDS-u pojechali do Działdowa na Spotkanie Integracyjne Środowiskowych Domów Samopomocy pod hasłem „Jesień 2013”. Jak co roku główną atrakcją były prezentacje talentów artystycznych, wokalnych, teatralnych. Impreza zakończyła się zabawą taneczną, której uczestnicy wyczekiwali z niecierpliwością. Wrócili do domów z pięknymi upominkami i wspomnieniami.

   

 • Kok, czy loki?


  25 października podopieczni ŚDS-u uczestniczyli w otwartych zajęciach w RCKPiU w Brodnicy. To już kolejne takie spotkanie podczas którego przyszli fryzjerzy mogą popraktykować swoje umiejętności a podopieczni zmienić swój wygląd, zadbać o włosy, zrelaksować się. Takie spotkania pomagają w poprawie komunikacji społecznej, otwarciu się na społeczeństwo, a także poprawę własnego wyglądu, jak i samopoczucia.

  Pani Małgosia – jedna z uczestniczek zajęć  w ŚDS mówi: „Cieszę się, kiedy koleżanki zauważą zmianę mojego wyglądu, piękną fryzurę, czy nowy kolor włosów. Jest to dla mnie bardzo ważne.” Większość osób niepełnosprawnych, z uwagi na brak możliwości samodzielnego poruszania się , zaburzeń komunikacji, nie są w stanie odwiedzić profesjonalnego salonu fryzjerskiego.

  Dzięki takim spotkaniom mogą spełnić swoje marzenia.

   

 • Biżuteria na poprawę nastroju


  Od 14 października uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Brodnicy uczestniczą w kolejnym cyklu zajęć systemowego projektu Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie „Poprzez aktywność osiągniesz sukces”. Tym razem PCPR zaproponował uczestnikom Kurs wykonywania sztucznej biżuterii. Podczas zajęć podopieczni kształtują umiejętności manualne, ćwiczą kreatywność i pobudzają swój zmysł artystyczny. Zajęcia relaksują i podnoszą samoocenę uczestników. Wykonywane prace można obejrzeć na wystawie w Środowiskowym Domu Samopomocy, oraz podczas wystaw organizowanych cyklicznie w brodnickich szkołach i urzędach. Aha... 17 października pojechaliśmy do kina!

   

   

   

   

 • Niepełnosprawni Artyści

  Dnia 25 września 2013r  Warsztat Terapii Zajęciowej z Brodnicy zorganizował Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych pod hasłem „Piękno pojezierza brodnickiego w twórczości osób niepełnosprawnych”. 

  Uczestnicy ŚDS prezentowali swoje talenty w konkursie kulinarnym, plastycznym oraz aplikacji. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrodę i wyróżnienie za pięknie wykonane prace. Ich dzieła  wystawione zostaną na aukcji, z której pieniądze przekazane będą na rehabilitację osób niepełnosprawnych.

   

 • Wielki finał spotkań integracyjnych

  Dobiegł końca cykl spotkań integracyjnych pod hasłem „Sport, Kultura i Turystyka osób niepełnosprawnych powiatu brodnickiego”. Z tej okazji  6 września br. zaprezentowały się: Warsztat Terapii Zajęciowej, Zespół Szkół Specjalnych, Zakład Aktywności Zawodowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy. W przygotowanych namiotach można było podziwiać prace artystyczne wykonane przez podopiecznych w ramach różnych pracowni, zajęć. Zainteresowani uzyskali wszelkie informacje dotyczące działalności wspomnianych placówek. Uczestnicy zajęć przygotowali szereg atrakcji dla przybyłych gości. Aktywne spędzanie czasu przepełnione było grami i zabawami na świeżym powietrzu, w tym także sportowymi, licznymi konkursami między innymi dotyczącymi wykonania prac plastycznych, wykonania ozdób z kolorowych koralików, malowania twarzy. Każdy uczestnik zabawy za zaangażowanie otrzymał nagrodę.

  Na kolorowo przygotowanej scenie zaprezentowano: przedstawienia, kabarety, popisy taneczne i wokalne. Nie zabrakło także ciepłego poczęstunku oraz słodkości.

  Spotkanie odbyło się w Warsztacie Terapii Zajęciowej pod hasłem „Święto ulicy Wyspiańskiego”. Główną atrakcją była Para Młoda, którą była dwójka uczestników z WTZ w Brodnicy, tort weselny i wspaniała zabawa przy muzyce.

   

   

 • Zoobaczyć coś interesującego!

  11.września 2013 roku uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy pojechali na wycieczkę do ZOO w Płocku. Głównym organizatorem wyjazdu było Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Brodnicy w ramach projektu systemowego „Poprzez aktywność osiągniesz sukces”.

  W drodze powrotnej uczestnicy zjedli obiad w Restauracji w Mariankach. Po krótkim odpoczynku uczestnicy pogodni i pełni wrażeń wrócili do domów.

   

   

   

  Zajęcia zostały zorganizowane przez PCPR Brodnica, w ramach projektu „Poprzez aktywność osiągniesz sukces“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

   

   

 • Jedziemy w plener na plener!

  W dniach 20 – 22 września br. uczestniczy Środowiskowego Domu Samopomocy uczestniczyli w plenerze malarskim zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w ramach projektu „Poprzez aktywność osiągniesz sukces”. Gościliśmy w gospodarstwie agroturystycznym „U Barbary” w Zbicznie. Pod czujnym okiem malarza artysty Wojciecha Chwiałkowskiego powstawały piękne obrazy przedstawiające martwą naturę oraz pejzaż. W wolnym czasie chodziliśmy na spacery, uczestniczyliśmy w grach i zabawach na świeżym powietrzu. Zorganizowane zostało także ognisko, które sprzyjało integracji uczestników pleneru.

   

   

   

  Zajęcia zostały zorganizowane przez PCPR Brodnica, w ramach projektu „Poprzez aktywność osiągniesz sukces“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

   

   

 • Grill integracyjny w DPS


  W dniu 20 czerwca na zaproszenie DPS w Brodnicy uczestniczyliśmy w zorganizowanych specjalnie dla nas pikniku. Z tej okazji, by umilić czas naszym przyjaciołom zaprezentowaliśmy występy w postaci przedstawienia i piosenek. Czas wypełniła nas zabawa taneczna przy muzyce przygotowanej przez długoletniego przyjaciela DPS Pana Józefa Jaranowskiego. Gospodarze zapewnili słodki poczęstunek oraz ciepłe potrawy. Nie zabrakło konkursów z nagrodami. Słoneczna pogoda, miła atmosfera pełna przyjaźni napełniła wszystkich pozytywną energią. Z pewnością jeszcze nie jeden raz będziemy z ochotą uczestniczyć we wspólnych spotkaniach. Przeglądając zdjęcia wrócimy we wspomnieniach do minionych chwil.

   

   

 • Nasi górą!!! IV Turniej Kręglarski Osób Niepełnosprawnych.


   

   

  W dniu 25.10.2012r. podopieczni ŚDS Łukasz Filarski, Katarzyna Filarska, Łukasz Dąbrowski oraz Paweł Szewczyk, brali udział w IV Turnieju Kręglarskim Osób Niepełnosprawnych. Turniej odbył się w Brodnicy na Sali OSiR przy ulicy Królowej Jadwigi 1.

  O Puchar Burmistrza Miasta rywalizowało 12 drużyn z całej Polski. Po kilku godzinach zmagań z imponującym wynikiem 606 pkt. drużyna ŚDS przy Brodnickim Centrum Caritas zajęła I miejsce, natomiast w klasyfikacji indywidualnej 172 pkt. i tym samym II miejsce zajął Łukasz Dąbrowski. Podopieczni otrzymali medale, dyplomy oraz upominki.

  Cały Turniej przebiegał w miłej atmosferze, której towarzyszył zdrowy duch rywalizacji. Dzięki grze zespołowej i wzajemnemu wsparciu, wspólnymi siłami osiągneliśmy sukces.

   

   

 • "Święto Ulicy Wyspiańskiego”


              Na zaproszenie Warsztatów Terapii Zajęciowej uczestniczyliśmy w uroczystości obchodów ,,Święta ulicy Wyspiańskiego”, które odbyło się w dniu 21 września 2012. Podczas uczty weselnej podopieczni ŚDS w pełni korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatorów. W tym dniu nie zabrakło: tańca, przejażdżki bryczką, poczęstunku oraz świetnej zabawy i miłego towarzystwa. Ogromnym zainteresowaniem wśród podopiecznych cieszył się pokaz motorów oraz wystepy cyrkowe.

   

 • Wyjazd do kina  Powiatowe Centrum Pomocy w Rodzinie w ramach projektu „Poprzez aktywność osiągniesz sukces“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego zorganizował wyjazd do kina Cinema City w Toruniu. Wycieczka odbyła się 19 października 2012r. Na wielkim ekranie wyświetlono film komediowy pt. „Na tropie Marsupilami”. Obejrzany film miał wesołą fabułę i  wzbudził dużo pozytywnych emocji. Dobry humor nie opuszczał nas w drodze powrotnej. Na zakończenie wycieczki zjedliśmy wspólny obiad w restauracji „Magnolia” w Małkach. Z niecierpliwością czekamy na kolejny pełen atrakcji wyjazd.

   

   

   

     Zajęcia zostały zorganizowane przez PCPR Brodnica, w ramach projektu „Poprzez aktywność osiągniesz sukces“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

   

   

 • Plener malarski w Agroturystyce „Sopień”              Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy wraz z opiekunami uczestniczyli w trzydniowym plenerze malarskim (14 – 16 września 2012 r.), który odbył się w Agroturystyce nad jeziorem „Sopień”. Przewodnikiem sztuki malarskiej był artysta Wojciech Chwiałkowski. Pod jego okiem powstały obrazy przedstawiające martwą naturę oraz pejzaż. Oprócz zajęć malarskich podopieczni brali udział w grach i zabawach na świeżym powietrzu, spacerach po lesie oraz ognisku. Pomimo braku pogody wszystkim towarzyszyła miła atmosfera. W dobrych nastrojach i z nowym bagażem doświadczeń uczestnicy pleneru szczęśliwie wrócili do domu.

   

   

   
   

              Zajęcia zostały zorganizowane przez PCPR Brodnica, w ramach projektu „Poprzez aktywność osiągniesz sukces“, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

   

   

 • Pomysł na dobry dzień? Wspólny grill
  Dnia 21 maja br. odbył się grill integracyjny, na który zostali zaproszeni rodzice, przyjaciele i znajomi naszych podopiecznych. Mieliśmy zaszczyt gościć panią dyrektor PCPR Izabellę Lewandowską wraz z pracownikami. Podopieczni przygotowali konkurs, w którym wykazli się wiedzą o przyrodzie.W dobrych nastrojach miło spędziliśmy czas.  

   

 • Urodziny podopiecznych   

  Przy pieknej pogodzie świętujemy urodziny podopiecznych. Pracownia kulinarna przygotowuje słodki poczęstunek. Pozostałe pracownie przygotowują kartki z życzeniami oraz upominek. 

  Każdy podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy, ma tu odnaleźć przyjazną i rodzinną atmosferę. Wspólne obchodzenie urodzin, jest jednym z elementów integracji i terapii osób niepełnosprawnych.

   

   


   

 • Estetoterapia i Sylwoterapia - trudne słowa, proste i skuteczne metody pracy


   

  Wraz z nadejściem wiosny łapiemy pierwsze promienie słońca. Piękna pogoda sprzyja długim spacerom i zachęca do aktywności sportowej. Podopieczni chętnie spacerują zarówni po lesie, jak i parku, czy mieście. Podczas spacerów uczymy się rozpoznawać nazwy drzew, roślin, ptaków. Poznają architekturę miasta. W ten sposób realizujemy estetoterapię i sylwoterapię

   

   

 • Informacje ze Środowiskowego Domu Samopomocy


  ŚDS tętni życiem

  Podopieczni po przerwie świątecznej z ochotą uczestniczą w zajęciach w pracowniach: kulinarnej, witrażu, artystycznej, multimedialnej i stolarskiej. Nabywają nowe umiejętności,  odkrywają swoje talenty oraz rozwijają zainteresowania.

   

   

   

   


  Ruszyły prace w tunelu foliowym, jak i w ogrodzie

  Z początkiem wiosny pracownia ogrodnicza rozpoczęła prace w przygotowaniu terenu pod wysiew nasion. W tunelu foliowym zasiano wiele warzyw i kwiatów. Ukwiecono klomby  na terenie Brodnickiego centrum Caritas. Podczas zajęć praktycznych podopieczni zdobywają wiedzę i doświadczenie m.in. z zakresu ogrodnictwa i pielęgnacji roślin

   

   

 • "Dobre spotkanie" w Przysieku

  Środowiskowy Dom Samopomocy pozdrawia serdecznie z Przysieka! Nasi wzięli udział w spotkaniu integracyjnym „Dobre spotkanie”, którego organizatorem był Caritas Diecezji Toruńskiej. Nasza drużyna zajęcia I miejsce w zawodach sportowych, w których udział wzięli podopieczni Środowiskowych Domów Samopomocy. Dziękujemy za wspólna zabawę w miłym towarzystwie!

   

   

 • Terapia Teatralna - nowe działania Środowiskowego Domu Samopomocy

  Aktywne spędzanie czasu, zajęcia logopedyczne, wsparcie psychologiczne i przygotowania do przeprowadzenia przedstawienia teatralnego! Tak działają Podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w ramach projektu „Terapia Teatralna”.

  Wiemy, że intensywne, nastawione na efekty i zindywidualizowane formy terapii, pomagają osobom zaburzonym psychicznie w sprawniejszym funkcjonowaniu i powrotu do normalnych relacji społecznych. „Terapia Teatralna” potrwa aż do końca grudnia.

  Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

   

   

 • Wystawa prac podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.

  Dzięki uprzejmości Stacji Dializ w Brodnicy, w  Niedzielę 5 czerwca, Środowiskowy Dom Samopomocy zaprezentował prace wykonane przez uczestników w trakcie zajęć terapeutycznych.