Europejski Fundusz Spoeczny


Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Spoecznej Urzad Wojewdzki w Bydgoszczy Urzd Marszakowski w Toruniu Starostwo Powiatowe w Brodnicy Urzd Miejski w Brodnicy PFRON

Bursa Szkolna


 
      

 


 

Bursa Szkolna jest niepubliczną placówką opiekuńczo - wychowawczą, przeznaczoną dla młodzieży uczącej się w brodnickich szkołach podstawowych (ostatnie klasy) i ponadpodstawowych. Bursa zapewnia 60 miejsc w trakcie roku szkolnego – od poniedziałku do piątku.

 

Naszym podopiecznym oferujemy:

 • Zakwaterowanie w dwuosobowych pokojach z łazienkami;
 • Całodzienne wyżywienie;
 • Całodobową opiekę wychowawczą od poniedziałku do piątku;
 • Wsparcie terapeutyczne i specjalistyczne;
 • Miłą i rodzinną atmosferę;
 • Przestrzeń i warunki do mieszkania, nauki, rozwijania pasji i zainteresowań;
 • Możliwość udziału w zajęciach dodatkowych i wolontariacie.

 

Bursa to miejsce z tradycjami;-) Wydarzenia takie jak: Wybory do samorządu Bursy, Walentynki, Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, Andrzejki, Mikołajki, Wigilia, to dobre okazje do wspólnego spędzania czasu. W Bursie działają ponadto sekcje zainteresowań, a podopieczni mogą brać udział w projektach realizowanych przez Brodnickie Centrum Caritas. Zresztą zobaczcie sami:-)

 

Zapraszamy do odwiedzin naszej jednostki i skorzystania z oferty Bursy. Jeżeli chcesz zamieszkać w Bursie wypełnij druk wniosku, który znajduje się w załączniku poniżej i dostarcz go do nas. Więcej informacji pod numerem telefonu: 696 083 794.

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

 • Tenis Stołowy.

  Wieczorami podopieczni Bursy chętnie uczestniczą w treningu tenisa stołowego.

 • Wiosenne porządki.

  Porządki wokół Bursy Szkolnej - wychowankowie dbają o czystość i estetykę zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku.

 • Bursa Szkolna na kręgielni.

  Podopieczni Bursy prezentują - zawody drużynowe na kręgielni. Wszystko wskazywało na to, że chłopcy wygrają ale dziewczęta wbrew pozorom zacisnęły zęby i wygrały!!!

 • Bursa Szkolna na hali sportowej.

  Młodzież bursy szkolnej (zarówno dziewczęta jak i chłopcy) są zawsze chętni do gry w piłkę na hali sportowej. Przychodzą wtedy zmęczeni, wyczerpani no i GŁODNI!!!

 • Świętowanie Zmartwychwstania Pańskiego w Bursie Szkolnej.

  Wczoraj - przedostatni dzień w bursie - wyjeżdżamy do domów na święta! W związku z tym piekliśmy baby wielkanocne i mazurki a potem przy świątecznym stole rozmawialiśmy o tradycjach wielkanocnych i o świętach spędzonych w domu rodzinnym.
 • Bursa Szkolna. Garnitury, odzież, kosmetyki. DZIĘKUJEMY.

  Wychowankowie bursy szkolnej bardzo serdecznie dziękują Pani Teresie i Panu Grzegorzowi za podarowanie odzieży, garniturów dla chłopców i kosmetyków dla dziewcząt. Podopieczni są bardzo wdzięczni a na ich twarzach naprawdę widać radość z ofiarowanych darów.

 • Nowa mikrofalówka dla podopiecznych Bursy

  Wychowankowie bursy otrzymali nową mikrofalówkę i właśnie ją rozpakowują. Cieszymy się wszystkim co ułatwia nam naszą codzienność. Naszej ofiarodawczyni p. Danucie i jej Rodzinie, BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY.

 • Żegnaj ZIMO- WITAJ Wiosno

  Aby pożegnać zimę jak co roku podopieczni bursy szkolnej przygotowali Marzannę. Podczas przygotowań śmiechu było co nie miara, ale udało się i przemarszem wiosennym orszak ruszył na ognisko. Podczas ogniska nie zabrakło oczywiście pieczonych kiełbasek i opowieści o tradycjach wielkanocnych.
 • Jak szukać pracy? Mówili o tym w Bursie!


  W kwietniu i maju młodzież z Bursy Szkolnej miała możliwość uczestniczenia w spotkaniach z doradcami zawodowymi, którzy udzielali pomocy w wyborze zawodu i kierunku dalszego kształcenia. Dodatkowo nasi podopieczni zaznajomili się z nowymi sposobami kontaktowania się z pracodawcą, sposobami poszukiwania pracy, możliwościami zawodowymi na rynku oraz nauczyli się pisać CV i listy motywacyjne.

   

   

 • Bursa Szkolna. Światowy Dzień Nerki.

  W związku ze Światowym Dniem Nerki, który w tym roku przypadł na dzień 10.03. w naszej bursie gościliśmy wczoraj dr Lilianę Chodara - Kuc ze stacji Dializ w Brodnicy. Pani doktor w sposób ciekawy opowiedziała młodzieży i zaprezentowała funkcjonowanie nerek w organizmie ludzkim, podała jakie mogą być objawy tej choroby, co powinniśmy robić aby uniknąć tej choroby i co grozi nam jeśli nie będziemy się dostosowywać do zaleceń lekarza. Zachęcała również do robienia badań diagnostycznych. Młodzież ku zaskoczeniu zadawała pytania i wdawała się w dyskusję.
 • Spotkanie z terapeutą.

  W Bursie Szkolnej odbyła się pogadanka z terapeutą. Pani Edyta opowiadała o zagrożeniach związanych z uzależnieniami. Zajęcia okazały się interesujące i pouczające dla wychowanków.

 • Urodziny podopiecznych


  Jak co miesiąc wychowankowie Bursy wspólnie obchodzili urodziny swoich kolegów i koleżanek. Solenizanci zostali obdarowani miłymi upominkami. Z tej okazji upieczone zostały także pyszne ciasta.

 • Turniej piłki nożnej


  Chłopcy dumnie reprezentowali Caritas na turnieju piłki nożnej, który odbył się  21 marca w Zespole Szkół Rolniczych.

 • Ognisko z okazji Pierwszego Dnia Wiosny


  Wspólne obchody Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez w naszej bursie. W scenerii wiosennej rozgrywaliśmy gry i zabawy ruchowe na świeżym powietrzu i piekliśmy kiełbaski przy ognisku.  Nieodzownym towarzyszem naszej zabawy była kukła Marzanna wykonana przez podopiecznych.

   

 • Pamiętali o swoich Koleżankach


  Chłopcy przygotowywali słodką niespodziankę dla swoich koleżanek z Bursy.

  Wieczorem wszyscy spotkali się w świetlicy przy herbacie i świeżo upieczonych słodkościach.

 • Otrzęsiny


  W drugim tygodniu października odbyła się w Bursie Szkolnej ceremonia Otrzęsin. Podczas wspólnej zabawy tegoroczne kociaki próbowały swoich sił w dowcipnych konkurencjach. Nowi mieszkańcy musieli wykazać się sprawnością fizyczną, znajomością historii Starożytnego Egiptu, poczuciem humoru oraz nie lada odwagą. Po złożeniu ślubowania nasze "kociaki" uznano za prawowitych mieszkańców Bursy Szkolnej BCC. Właśnie zaczeła się dla nich wspaniała przygoda!

   

   

 • Kurs „Nowe Życie” w Bursie Szkolnej przy Brodnickim Centrum Caritas.

  W dniach 3-5 października 2014 roku w Bursie Brodnickiego Centrum Caritas odbył się Kurs „Nowe Życie”. Kurs prowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej Świętego Jana Umiłowanego  Ucznia. Kurs jest częścią międzynarodowej sieci Szkół Nowej Ewangelizacji, które powstały jako jedna z odpowiedzi na wezwanie Jana Pawła II.

 • Przygotowanie szopki


  W grudniu mieszkańcy Bursy Szkolnej wzięli udział w tworzeniu szopki bożonarodzeniowej, która w tym roku miała wymiar symboliczny. Zamiarem pomysłodawców było zmotywowanie przeciętnego przechodnia do chwili kontemplacji nad życiem własnym oraz swoich najbliższych. Silna jest bowiem ta rodzina, która jest otwarta na słowo Boże i zaprasza nowo narodzonego Chrystusa do swego domu.

   

 • Spotkanie Wigilijne

   


  20 grudnia 2012r. odbyło się spotkanie opłatkowe na brodnickim rynku, w którym mogli wziąć udział mieszkańcy naszego miasta. Wśród zebranych byli również obecni wychowankowie Bursy Szkolnej.

   

 • Świąteczne przygotowania


   Mieszkańcy Bursy Szkolnej bardzo intensywnie przygotowywali się do Świąt Bożego Narodzenia. Zadbali zarówno o piękny świąteczny wystrój placówki, jak również o różnorodność łakoci, jakie znalazły się na tegorocznym wigilijnym stole. Uczestnicy sekcji kulinarnej przygotowali dla swych kolegów i koleżanek  między innymi pyszne pierniczki.

   

 • Zbiórka żywności

   


   W dniach 7- 8, 14 -15 grudnia 2012r. podopieczni Bursy Szkolnej uczestniczyli po raz kolejny w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności organizowanej przez Caritas. W tegorocznej akcji przeprowadzonej pod hasłem Tak, pomagam! wzięło udział wielu wychowanków bursy, a także osoby z nimi zaprzyjaźnione

   

 • Otrzęsiny


  18 października 2012r. aż 25 nowych podopiecznych Bursy Szkolnej uczestniczyło w tradycyjnych otrzęsinach. Starsi koledzy przygotowali dla młodszych szereg konkurencji, w których ci drudzy musieli wykazać się sprytem oraz zręcznością. Zabawie towarzyszyły ogromne emocje!

   

   

 • Pieczony Ziemniak...


  Z okazji Dnia pieczonego ziemniaka w Brodnickim Centrum Caritas zorganizowano ognisko dla wychowanków Bursy Szkolnej oraz podopiecznych obu świetlic środowiskowych - brodnickiej „Arki” oraz „Źródła” z Cieląt. Wspólne pieczenie kiełbasek i ziemniaków sprawiło ogromną przyjemność zwłaszcza najmłodszym uczestnikom spotkania.

   

 • Dzień Edukacji Narodowej

   


  16 października br. wychowankowie bursy przygotowali dla Pani Kierownik oraz Wychowawczyń miłą niespodziankę. Podopieczni zaprezentowali krótką inscenizację będącą parodią dnia szkolnego oraz podarowali opiekunkom kwiaty.

   

   

 • Demokracja w Bursie

   


  3 października 2012r. odbyły się wybory do Samorządu Bursy Szkolnej. Podopieczni w demokratycznym, indywidualnym i tajnym głosowaniu wybrali swoich reprezentantów, którzy będą aktywnie uczestniczyć w życiu kulturalnym i naukowym mieszkańców Bursy w roku szkolnym 2012/2013.

 • Dzien chłopaka!


  27 IX 2012

  Z okazji Dnia Chłopaka zorganizowano „ Wybory Mistera Bursy”. Dziewczęta przygotowały dla chłopców szereg przezabawnych konkurencji, które pozwoliły wybrać spośród wielu kandydatów tego, który otrzymał szarfę „Mistera Bursy”. Wszyscy mieszkańcy bursy bawili się świetnie i uśmiech nie znikał z ich twarzy.

   

 • Co to jest Ekonomia Społeczna? - spotkanie informacyjne

   


   

  27 IX 2012

  We współpracy z Regionalnym Centrum ekonomii społecznej w Toruniu młodzież wzięła udział w spotkaniu pt. „ Ekonomia Społeczna? Co to? Po co? I co nam to może dać...?” Dzięki spotkaniu uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. czym jest „trzeci sektor” i „ekonomia społeczna”. Czy łatwo jest zostać założycielem Fundacji i jak organizacje pozarządowe próbują zmieniać nasza rzeczywistość.

   

 • Uroczysta inauguracja nowego roku szkolengo


  25 IX 2012

  Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2012/2013 z udziałem Proboszczów Parafii, z których pochodzą wychowankowie.

  Po radosnej i owocnej dla wszystkich mszy św., młodzież zaprosiła szanownych gości do Bursy, aby pokazać im swój drugi dom. Wszyscy wspominają ten dzień wyjątkowo i mają nadzieję, że księża nie raz nas jeszcze odwiedzą.

   

 • Nowy Rok Szkolny - poznajmy się!


  05 IX 2012

  Uczestnicy sekcji kulinarnej przygotowują dla wszystkich mieszkańców Bursy BCC słodki poczęstunek- pyszne gofry z bitą śmietaną. Odbywa się pierwsze spotkanie integracyjne „starych” i „nowych” mieszkańców  w świetlicy bursy.

   

   

 • DZIEŃ CHŁOPAKA

   

   

   

   

  30 września 2011r. podopieczni Bursy Szkolnej spędzili miło czas przy herbacie i ciastku, świętując w ten sposób Dzień Chłopca. Dziewczęta  obdarowały swoich kolegów drobnym upominkiem.

   

 • SPOTKANIE Z KOMBATANTAMI

   

   

   

   

  28 września 2011r. w świetlicy Bursy Szkolnej odbyło się spotkanie z  uczestnikami wydarzeń II wojny światowej. Na zaproszenie wychowawców i podopiecznych przybyło czterech przedstawicieli  brodnickiego koła Związku Sybiraków. Każdy z zaproszonych gości opowiedział swoją historię, a także odpowiadał na pytania przygotowane przez wychowanków.

   

 • SEKCJA KULINARNA

   

   

   

  We wrześniu wychowankowie Bursy Szkolnej należący do sekcji kulinarnej mogli zaprezentować swoje umiejętności, przygotowując słodki poczęstunek na spotkanie integracyjne mieszkańców,  spotkanie z kombatantami II wojny światowej oraz Dzień Chłopca.

   

 • ORLIK

   

   

  21 września 2011r. podopieczni Bursy Szkolnej wraz z wychowawcą udali się na boisko brodnickiego ORLIKA. Wychowankowie spędzili miłe wrześniowe popołudnie, grając w piłkę nożną. Okazało się, że ta dyscyplina sportu nie jest wyłącznie domeną chłopców, w grze wzięły udział także dziewczyny.

   

 • Koniec roku w Bursie Szkolnej

  Zakończenia roku szkolnego w bursie dobiegł czas. Nie zabrakło oczywiście wręczenia nagród dla tych, którzy na to zasłużyli, a było ich sporo. Maturzystów żegnaliśmy już w kwietniu. Jest duża szansa, że od października Bursanci wprowadza się już do nowych pomieszczeń, w nowym budynku.

  Czerwiec to także zakończenie „Kulinarnych wędrówek” – cyklu zajęć organizowanych przez wychowawcę OHP w Brodnicy. Zajęcia prowadzone w ramach aktywizacji młodzieży, z każdym dniem były coraz ciekawsze. Z niecierpliwością będziemy czekać na przyszły rok szkolny.

   

   

 • Ruszamy z nowym projektem dla Bursy!


   

  Od 12 września rozpoczęliśmy realizację nowych działań dla podopiecznych Bursy Szkolnej.  Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu przez Zarząd Powiatu Brodnickiego. Planujemy dodatkowe zajęcia dla młodzieży, wsparcie specjalistów, atrakcje (m.in. wyjazd od teatru i parku linowego), a także nowe elementy wyposażenia Bursy. Wszystko po to by pokazać młodzieży, że Bursa to dobre miejsce!